Dodana: 19 grudzień 2006 08:01

Zmodyfikowana: 19 grudzień 2006 08:01

Park Narodowy w Puszczy Białowieskiej

 W czerwcu 2006 r. nakładem Oficyny Wydawniczej Forest ukazał się album „Park Narodowy w Puszczy Białowieskiej”, który zapoczątkował rocznicowe obchody powstania BPN.

                 

Album poświęcony jest wieloletniej historii ochrony Puszczy, w 85 lat od powstania Białowieskiego Parku Narodowego. Znajduje się tu wspaniały opis majestatu Puszczy autorstwa prof. Simony Kossak, która oddała jej swe talenty i poświęciła prawie cały dorobek naukowy. Wiedza i pasja prof. Kossak gwarantuje wiele niezapomnianych wrażeń podczas lektury. Album ten to również uczta dla oczu i ducha, jest on, bowiem bogato ilustrowany zdjęciami wykonanymi przez wytrawnych fotografików (K. Nigge, P. Fabijański, J. R. M. Kosińscy, J. Walencik, J. Korbel), którzy z ogromną wrażliwością oddają majestat puszczańskiej przyrody i jej niepowtarzalne piękno.

 
Fot. J. Walencik

Polska jest na świecie identyfikowana i kojarzona zaledwie z kilkoma obrazami. Ponad wszelką wątpliwość jednym z nich jest Puszcza Białowieska z jej imperatorem – żubrem i fragmentem przyrodniczo najcenniejszym, czyli – obszarem ochrony ścisłej Białowieskiego Parku Narodowego.


Fot. K. Nigge

Największa wartość tego wyjątkowego lasu polega na nieustannym trwaniu naturalnych procesów w ostępach o cechach pierwotnych. Są to największe i w znacznym stopniu nieodtwarzalne walory, które już dawno utraciły lasy na Niżu Europy. To tutaj, od tysięcy lat bije serce królewskiej Puszczy, niewzruszenie trwają spontaniczne procesy, niezakłócone przez czynniki zewnętrzne. Do tego skrawka na wschodnich rubieżach Polski skurczył się obszar dawnych puszcz europejskich. Tylko w Puszczy Białowieskiej można dziś śledzić zamierzchłą historię kontynentu znaczoną trwałością procesów naturalnych i bogactwem różnorodności biologicznej.

             
              Fot. P. Fabijański

Pełna twórczej pasji współpraca prof. Simony Kossak, zespołu fotografików i Oficyny Wydawniczej Forest zaowocowała powstaniem jedynego w swoim rodzaju dokumentu – albumu zaświadczającego o nieprzemijającej potędze Królowej Puszcz Polskich – Puszczy Białowieskiej.


Fot. R. M. Kosińscy

Publikacja ta, o objętości 168 stron i w formacie 270 x 310 mm, wydana została po polsku i angielsku. Album zawiera kilkaset sztuk wysokiej jakości kolorowych fotografii i został wydrukowany na papierze kredowanym.

Spis treści:

Wstęp - niezbędne informacje o Puszczy Białowieskiej (np. położenie, najcenniejsze walory puszczy, informacje o powstaniu i działalności Białowieskiego Parku Narodowego, o szlakach turystycznych, o zabytkach architektury Białowieży)


Puszcza Białowieska. Żubr i tur. A. F. Ales

Rzut oka na historię Puszczy Białowieskiej - (opatrzony czarno-białymi, archiwalnymi zdjęciami i rycinami), w tym dziale znajdują się również informacje o historii ochrony Puszczy Białowieskiej


Fot. P. Fabijański

Przyroda Białowieskiego Parku Narodowego - rozdział ten rozpoczyna się od zdania: “Największym skarbem Białowieskiego parku Narodowego jest las” (tekst opatrzony jest przepięknymi fotografiami makro roślinności, owadów, ptaków i zwierząt zamieszkujących ten teren).


Fot. P. Fabijański

W tym miejscu nie mogło zabraknąć króla Puszczy żubra, poświęcono mu podrozdział “Spotkanie z żubrem”. Na zakończenie zaprezentowano cztery pory roku w Puszczy Białowieskiej.


Fot. K. Nigge


J. Walencik

Więcej informacji: www.bpn.com.pl.

Książkę poleca Józef Popiel
dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook